null

"Zlikwiduj kopciucha"

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Warszawa udziela dotacji na nowych, bardziej atrakcyjnych zasadach na likwidację kopciuchów, odnawialne źródła energii, podłączenie budynków do sieci kanalizacyjnej, usuwanie i unieszkodliwianie azbestu oraz na budowę urządzeń zatrzymujących wodę opadową i roztopową. Od 23 października 2019 r. ruszył nabór nowych wniosków!

Zlikwiduj kopciucha

Warszawiacy mogą otrzymać dotację na wymianę tzw. „kopciucha” na:

  • instalację pompy ciepła,
  • instalację ogrzewania elektrycznego,
  • przyłączenie nieruchomości do sieci ciepłowniczej,
  • piece gazowe.

Dodatkowo mieszkańcy, którzy zdecydują się na likwidację kopciucha mogą również otrzymać środki na:

  • odnawialne źródła energii, tj. kolektory słoneczne, instalacje fotowoltaiczne czy turbiny wiatrowe, współpracujące z nowym ekologicznym źródłem ogrzewania,
  • wykonanie lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania i instalacji ciepłej wody użytkowej.

To rozwiązanie jest nowością, szczególnie korzystną dla wnioskodawców.

Wysokość dotacji uzależniona jest od efektu ekologicznego.

Im szybciej, tym korzystniej. Najbardziej atrakcyjne kwoty dotacji przewidziane są dla wniosków złożonych w 2019 i 2020 r. – dofinansowanie może pokryć do 100% kosztów inwestycji. Później, w 2021 r. wysokość dotacji będzie zmniejszona do 90% kosztów inwestycji, a w roku 2022 – do 70%.

Wniosek o dotację można złożyć w dowolnym urzędzie dzielnicy lub w Biurze Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej (pl. Bankowy 2, piętro 7, od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 16.00). 

Więcej szczegółowych informacji znajdą Państwo pod adresem https://zielona.um.warszawa.pl/dotacje-dla-mieszka-c-w-na-inwestycje-ekologiczne