null

"Zachęta do sztuki " – innowacja pedagogiczna w Przedszkolu 422

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Dzieci z najstarszej grupy Przedszkola 422 zostały zaproszone przez swoje nauczycielki do niecodziennej podróży w świat sztuki za sprawą autorskiego programu pt. „Zachęta do sztuki”. W ramach innowacji dzieci poznają sztukę, biorąc udział w wystawach i lekcjach muzealnych w takich miejscach jak:  Muzeum Narodowe, Narodowa Galeria Sztuki „Zachęta”, poprzez spotkania z pasjonatami sztuki, np. malarką i autorką ikon panią Małgorzatą Popowską, oraz oczywiście niecodzienne warsztaty prowadzone przez same nauczycielki.

Wszystkie warsztaty mają na celu zachęcenie  dzieci do aktywności i poznawania. Wychodząc z założenia, że najważniejszy jest sam proces tworzenia, a niekoniecznie jego efekt, nauczycielki proponują dzieciom zajęcia twórcze i często niekonwencjonalne. Taki właśnie charakter miały warsztaty pt. „Ożywiamy obrazy”. Za sprawą wyobraźni oraz strojów z innych epok dzieci mogły wcielić się postacie ze znanych obrazów –„ Damy z gronostajem”, dziewczynki z obrazu „Chryzantemy” Olgi Boznańskiej, cherubinów z obrazu Raffaella Santi, postacie z obrazów Chełmońskiego i wiele innych.

Wszystkie działania dzieci zostały utrwalone na zdjęciach i zestawione z  fotografiami oryginalnych obrazów. Dodatkowo dzieci  narysowały postać, w którą się wcieliły. W czasie zajęć, a raczej zabawy teatralnej dzieci przeżywały wiele emocji i wyniosły z niej mnóstwo wrażeń. Taki rodzaj zajęć pobudza wyobraźnię dzieci, zachęca do działania oraz sprawia, że obcowanie ze sztuką staje się atrakcyjną zabawą.

Katarzyna Kacperek

Zobacz galerię (6 zdjęć)