null

"Spotkanie z podróżnikiem" – Arkiem Ziembą – Madagaskar w Bielańskim Ośrodku Kultury

Drukuj otwiera się w nowej karcie
19.05.2017 - 19.05.2017
nazwa, Kochanowskiego 22, Warszawa

Zapraszamy na „Spotkanie z podróżnikiem” – Arkiem Ziembą – Madagaskar
Madagaskar to ostatni z wielkich lądów, który został zasiedlony przez człowieka. Pierwsi ludzie dotarli tutaj dopiero w pierwszym wieku naszej ery. Byli to wprawni żeglarze z terenów dzisiejszej Indonezji. Przywieźli ze sobą typowo azjatyckie rośliny uprawne, jak choćby ryż, ale też język i obyczaje, jakże odmienne od tych spotykanych na kontynencie afrykańskim.

Wstęp wolny
 

Od lat spędzam dużą część roku na Czerwonej Wyspie, gdzie poznaję nie tylko miejsca, krajobrazy, ludzi, język, ale też tradycje i obrzędy. Najbardziej niecodzienne dla nas, Europejczyków? Te związane z kultem zmarłych. Famadihana to obrzęd praktykowany przez Merina, którzy zamieszkują centralny płaskowyż. Po około siedmiu latach od śmierci zmarli wynoszeni są ponownie z grobowca. Święto czas zacząć. To najbardziej huczne i mające wszystkie miejscowe święta pod sobą! Zmarły po raz ostatni ma okazję „przebywać i bawić się” wspólnie z rodziną…
Zapraszam Was na Madagaskar na famadihana, czyli na przewracanie przodków!
Arek Ziemba

Arek Ziemba – lemury jedzą mu z ręki. Jedyny Polak nie-misjonarz władający językiem malgaskim, jedyny specjalista od Czerwonej Wyspy w naszym kraju. Fotograf, organizator wycieczek na Madagaskar. Mieszka w Szczecinie i w Antananarivo.
Fascynuje go funkcjonowanie w dwóch skrajnie odmiennych światach. W uporządkowanej i zaparagrafowanej Europie i na Madagaskarze, w kraju pogodnych Malgaszy. Na Czerwonej Wyspie, gdzie mało paragrafów, kierować się trzeba rozumem. Tutejsze reguły jednak tylko pozornie są proste. W rzeczywistości wyspa zaskakuje. Każdego dnia.
Czasem występuje w radiu i telewizji jako „człowiek od Madagaskaru”, trochę znawca, trochę odkrywca. Odbył kilka bardziej skomplikowanych wypraw po Madagaskarze. W 2012 roku wspólnie ze Zbyszkiem Sasem pokonał od źródeł aż po ujście niezdobytą dotychczas rzekę Antanambalana . Dziewicza żungla okazała się wrotami do wodospadów, które widzieli jako pierwsi biali. National Geographic Polska uhonorował tą wyprawę tytułem “Podróży Roku”.
www.ziembazmadagaskaru.pl

Bielański Ośrodek Kultury ul. Goldoniego 1 tel. 22 834 65 47 www.bok-bielany.eu