null

"Przesuwanie Polski. Ziemie Zachodnie i Północne 1945–1948" Wystawa Muzeum Historii Polski

Drukuj otwiera się w nowej karcie
nazwa, Kochanowskiego 22, Warszawa

Trwa do 29 listopada 2017, Galeria Krużganek, Dobre Miejsce wej. A. Wstęp wolny, codziennie w godz. 8-20.

Katolickie Centrum Kultury Dobre Miejsce zaprasza na wystawę przygotowaną przez Muzeum Historii Polski z okazji 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej pt. ˶Przesuwanie Polski. Ziemie Zachodnie i Północne 1945–1948".

Koniec drugiej wojny światowej stał się początkiem nowej epoki w historii Polski – nie tylko ze względu na przejęcie władzy przez komunistów, lecz także dlatego, że dokonane wówczas znaczące przesunięcie granic państwowych i związane z nim wielkie migracje społeczne na trwałe zmieniły kształt polskiego państwa i społeczeństwa. Wystawa plenerowa "Przesuwanie Polski. Ziemie Zachodnie i Północne 1945–1948" opowiada o najważniejszych tematach związanych z dramatycznym procesem wymuszonych migracji i zagospodarowania Ziem Zachodnich i Północnych. Przedstawiono w niej polityczne tło decyzji o zmianie granic Polski oraz trudne losy ludności przymusowo przesiedlanej. Ekspozycja mówi również o tym, że pierwsze powojenne lata były okresem wzmożonej mobilności społecznej – wielu Polaków szukało nowego miejsca do życia i dobrowolnie udawało się na Ziemie Zachodnie i Północne.


Artykuł na stronie Dobrego Miejsca: http://dobremiejsce.org/przesuwanie-polski-ziemie-zachodnie-i-polnocne-1945-1948-wystawa/

DOBRE MIEJSCE wej. A, Galeria Krużganek, ul. Dewajtis 3, Las Bielański, Warszawa, wstęp wolny, codziennie w godz. 8-20.