null

"MATEMATYKA JEST WOKÓŁ NAS – PROJEKT EDUKACYJNY DLA DZIECI 5-LETNICH" W PRZEDSZKOLU NR 236 "MALI ODKRYWCY"

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Mali Odkrywcy z Przedszkola Nr 236 mieli w sezonie jesiennym wiele okazji by uczyć się i doskonalić swoje umiejętności matematyczne poprzez zabawy i różnorodne aktywności. Pięciolatki z grupy VI uczestniczyły w projekcie edukacyjnym „Matematyka jest wokół nas” realizowanym przez dwa miesiące - październik i listopad 2018. Celami prowadzonych działań projektowych były:

• rozwijanie zainteresowania światem matematyki w najbliższym otoczeniu

• stymulowanie rozwoju aktywności dzieci poprzez stosowanie różnorodnych ćwiczeń i zabaw prowadzących do rozwijania i doskonalenia umiejętności matematycznych

• rozbudzenie wiary dziecka we własne możliwości.

Projekt łączył treści matematyczne z wieloma innymi np. muzycznymi, plastycznymi, ruchowymi, komputerowymi (ćwiczenia i zabawy w przedszkolu w ramach zajęć dydaktycznych, zabaw swobodnych oraz zajęć dodatkowych organizowanych w placówce). Ważnym punktem było praktyczne poznawanie i „otaczanie się” matematyką w najbliższej przestrzeni i w sytuacjach życia codziennego poprzez wyjścia i wycieczki, między innymi – na ulicy (na skrzyżowaniu), w kuchni (w lokalnej pizzerii), w literaturze (w Bibliotece dla Dzieci), w parku, w ogrodzie, w szkole (pierwsza lekcja matematyki w klasie I). Ważnym sprzymierzeńcem działań projektowych byli Rodzice -  w ramach prowadzonego cyklu „Rodzice – Dzieciom” zorganizowali przedszkolakom cztery wspaniałe i bardzo różnorodne spotkania, podczas których uczyły się i doskonaliły umiejętności matematyczne – zabawy matematyczne w połączeniu z treściami przyrodniczymi, z literaturą dziecięcą, z zabawami sportowymi i gra typu ściganka dla całej grupy. Na zakończenie projektu „Matematyka jest wokół nas” odbyło się zajęcie otwarte z udziałem Rodziców oraz ewaluacja łącząca zabawy matematyczne ze Świętem Pluszowego Misia, podczas których dzieci zaprezentowały swoje umiejętności. Poprzez te  wszystkie doświadczenia nasze przedszkolaki przekonały się, że matematyka jest potrzebna i ważna, ponieważ towarzyszy nam w różnych codziennych sytuacjach, ale też nie jest ani nudna ani trudna i można się z nią doskonale bawić!

 

Opracowanie: nauczycielki Przedszkola Nr 236

Anna Trzpioła i Małgorzata Liedtke

Zobacz galerię (6 zdjęć)