null

"Kto Ty jesteś? Polak mały..." – Przedszkole nr 287 "Piotrusia Pana"

Drukuj otwiera się w nowej karcie

 

Być Polakiem - to mieć świadomość swojej narodowości. Znać historie, tradycje, uczestniczyć w wielu przedsięwzięciach i akcjach przypominających o ważniejszych wydarzeniach z historii naszego kraju. Bardzo ważne w wychowaniu młodego pokolenia jest uświadomienie mu wartości patriotycznych, których celem jest uwrażliwienie i zadbanie o tradycje narodowe. Im wcześniej zaczniemy edukować młodych ludzi, tym szybciej rozbudzimy w nich miłość do Ojczyzny i świadomość bycia Polakiem.

Jednym z wielu zadań wychowania przedszkolnego jest rozwijanie uczuć patriotycznych. W tym roku szkolnym mieliśmy ku temu wyjątkową okazję z powodu jubileuszu 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez nasz kraj. Przygotowania do tej uroczystości rozpoczęliśmy już we wrześniu, zdając sobie sprawę, że święto to musi być obchodzone bardzo uroczyście. W każdej grupie nauczycielki prowadziły rozmowy i zajęcia edukacyjne, rozbudzając tym samym miłość do Ojczyzny i świadomość bycia Polakiem. Zależało nam, aby dzieci wiedziały, że Polskę tworzą nie tylko duże miasta ale i mniejsze miejscowości czy wsie. Starałyśmy się uzmysłowić wychowankom, że ludzie mieszkający w każdym zakątku naszego kraju tworzą jedną wielką rodzinę. Powstały kąciki patriotyczne, w których dzieci mogły obejrzeć i poznać symbole narodowe. Każdego dnia w naszym przedszkolu działo się coś ciekawego.

We wrześniu przedszkole przystąpiło do międzynarodowego projektu edukacyjnego pt. „Piękna nasza Polska cała” oraz „Pokaż radość przedszkolaku”. W trakcie realizacji projektów dwie najstarsze grupy wybrały się na wycieczkę po Warszawie, której motywem przewodnim było przebycie drogi „Szlakiem Polskich legend”. Była to bardzo pouczająca wycieczka, z której nasze sześciolatki wyniosły dużo wiedzy.

W październiku przedszkolaki poznały tradycje polskiej kuchni. Bardzo miłym momentem były zajęcia kulinarne, podczas których starszaki kisiły ogórki według przepisu „Babci Krysi”. Dzięki temu mogły poznać jedno z wielu polskich dań. Przyczyniło się to do nabycia umiejętności kulinarnych, poznania walorów smakowych i przełamania niechęci do spożywania ogórków kiszonych.

W listopadzie wysłaliśmy „Kartki dla Bohaterów”, pokazując że nawet najmłodsi mają świadomość ich poświęcenia dla dobra naszego kraju. Przedszkole organizowało różnego rodzaju akcje, zachęcając również rodziców do aktywnego udziału. Jedną z nich była zorganizowana wystawa prac plastycznych pt. „Polska to My”, gdzie dzieci wraz ze swoimi rodzinami przygotowały portrety rodzinne, przedstawiające rodziny, jako symbol tworzący nasz kraj.

Od początku roku szkolnego dzieci uczyły się wierszy i piosenek patriotycznych oraz wykonywały prace plastyczne. Były to: flagi, godło, strój ludowy, kotyliony i najważniejsze miejsca naszego kraju. Prace były piękne i starannie wykonane, jakby dzieci wiedziały, że nawet na papierze to wszystko ma szczególne znaczenie.

9 listopada spotkaliśmy się na holu głównym, aby wspólnie zaśpiewać hymn Polski. Punktualnie o godzinie 11:11 nasze przedszkolaki wzięły udział w biciu rekordu śpiewania hymnu narodowego. Był to moment szczególnie wzruszający, tym bardziej, że wszyscy pracownicy i dzieci byli ubrani w barwach biało - czerwonych, co podkreśliło powagę tej chwili. Stojąc na baczność, wszyscy śpiewali tę najważniejszą dla nas Polaków pieśń, uświadamiając sobie jednocześnie, ile nasz kraj musiał przejść, by być tak wspaniałym narodem. I wiemy, że: „Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy…

 

Beata Adamczyk - nauczycielka

Zobacz galerię (2 zdjęć)