null

"Kropki, kropeczki w Przedszkolu nr 49 "Pluszowy Miś"

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Ahoj!

Witamy serdecznie w nowym roku szkolnym! Wakacje dobiegły końca, a my zaczęliśmy nowe przedszkolne przygody. Mamy nadzieję, że letnie rozleniwienie nie przyczyniło się do zapomnienia o Dniu Kropki?! My oczywiście pamiętaliśmy i świętowaliśmy ten dzień, jak na prawdziwych przedszkolaków przystało.

A wszystko zaczęło się od… KROPKI, a właściwie od wszechobecnych kropek, które opanowały nasze przedszkole. Były po prostu wszędzie! Na drzwiach, ścianach, tablicach, a nawet na naszych ubraniach. Nasza placówka przerodziła się w kropkową krainę.

Po śniadaniu, którego elementy również przypominały nam kropki (szczególnie plasterki ogórka) zebraliśmy się na dywanie, aby poznać historię dziewczynki o imieniu Vashti. Dowiedzieliśmy się, że rysowanie sprawiało jej problem. Pewnego dnia, gdy na plastyce dzieci miały sporządzić obrazki, dziewczynka siedziała zmartwiona przy swoim stoliku. Wtedy pani poprosiła Vashti, by ta narysowała jakiś znak… więc narysowała… kropkę. Więcej nie będziemy Wam zdradzać. Kogo zaciekawiło opowiadanie, niech doczyta sobie jego dalszą część, bo to naprawdę ciekawa i pouczająca historia. Morał wynika z niej taki, że każde dziecko posiada jakiś talent, tylko należy go odkryć, a kiedy coś nam się nie udaje, to nie można się poddawać.

Kiedy dowiedzieliśmy się skąd wywodzi się obchodzone święto,  każdy z nas mógł narysować swoją własną kropkę na ogromnym plakacie, który obecnie ozdabia jedną ze ścian. Mogliśmy użyć do tego samodzielnie wybranych przyborów (np. kredka, pisak, farba, ołówek). Wspólnie ustaliliśmy, że ta mała, niepozorna kropka pełni istotną rolę w naszym życiu. Stosujemy ją pisząc wybrane litery, oddzielamy nią zdania pisane. Często wykorzystujemy ją podczas rysowania. Kropka występuje także w przyrodzie, np. na biedronkach, motylach, muchomorach, czy dalmatyńczykach. W Dniu Kropki stała się ważnym elementem ozdobnym naszych ubrań.

Później bawiliśmy się przy piosenkach, w których występuje motyw kropki, m.in. „Biedroneczki, są w kropeczki”. Nie obyło się bez aktywności z chustą animacyjną, która wyglądała jak wielka, kolorowa kropka. Było dużo śmiechu i radości. Wykorzystaliśmy również koła origami, które przypominają kropki. Mogliśmy je segregować, przeliczać, układać sekwencje. Prawdziwa burza mózgów.

Wykonaliśmy prace plastyczne, w których głównym deseniem była oczywiście kropka. Puściliśmy wodze fantazji i spod naszych zdolnych rączek wyszły same dzieła sztuki!

A na zakończenie zrobiliśmy sobie zdjęcia w specjalnie przygotowanej „kropkoramce”. Dzięki tym fotografiom, Dzień Kropki 2019 został uwieczniony i za kilka lat, będziemy mogli wrócić do niego pamięcią z uśmiechem na ustach.

To na tyle… Wszystkim życzymy samych kropkowych dni!

 

Autor: Marta Kita – nauczycielka Przedszkola nr 49 „Pluszowy Miś”