null

"Grające podwórka" na Bielanach

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Już po raz kolejny mamy przyjemność zabrać Państwa w muzyczną podróż, po bielańskich podwórkach. Spotykamy się d 28 czerwca do 13 lipca.

HARMONOGRAM

„Chłopcy kontra Basia

Data: 28 czerwca (piątek).
Godz. 19.30.
Miejsce: Park Herberta
WSTĘP WOLNY!

Chopcy kontra Basia starają się tworzyć muzykę świeżą, nieuchwytną; dbają o tę swoistość, lubują się w nieoczywistych rozwiązaniach muzycznych i tekstowych, rozsmakowują się w szeleszczących głoskach, baśniowych historiach, długich frazach kontrabasu, nieregularnych rytmach. Czasami czerpią z tradycji jazzu, ale na tyle subtelnie, aby nie wpaść w jego ramy. Fascynują się dawnymi melodiami kościelnymi, surowymi pieśniami obrzędowymi, balladami, ale zaraz wykonują stylistyczny zwrot, tak że nie sposób określić ich jak zespół folkowy. Ich serce stanowi akustyczne brzmienie kontrabasu, perkusji i dziewczęcego głosu. I tekst. Chłopcy kontra Basia bowiem szczególnie upodobali sobie formułę piosenki-opowieści. Snują więc swoje historie z morałem, dziejące się w krajobrazach dawnej wsi, zaczarowanego miasta, bajkowego „za górami, za lasami”, nadając starym ludowym motywom nowe życie i sensy. Chłopcy kontra Basia wydali dotychczas EP i dwie płyty („Oj tak!” i „O”) obydwie nominowane do nagrody muzycznej Fryderyk. Obecnie przygotowują trzeci album.

Podczas koncertu wykonają utwory z wszystkich trzech płyt, a zagrają w składzie:
Basia Derlak – śpiew
Marcin Nenko – kontrabas
Tomasz Waldowski – lap steel
Mateusz Modrzejewski – perkusja

______________________________________________________________

„Bardzo Duży Dom”

Data: 29 czerwca 2019 r. (sobota).Godz. 19.30.
Miejsce: skwer między budynkami przy ul. Renesansowej 19, 21, 25
WSTĘP WOLNY!

Zespół Bardzo Duży Dom narodził się we wrześniu 2016 roku w ramach realizowanego przez Teatr Baj, w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Pedagogów Teatru, projektu „Podwórza”. Rozmowy i spotkania z mieszkańcami zaowocowały wtedy pierwszymi piosenkami o marzeniach, doświadczeniach i fantazjach snutych na warszawskiej Pradze. W kwietniu 2017 r. Ewa Piotrowska, dyrektor Teatru Baj, podjęła decyzję o utrwaleniu piosenek na płycie. I tak zaczęła się praca nad „Prognozą pogody”. BDD spędził długie wieczory w budynku przy ul. Jagiellońskiej 28 grając, komponując, śpiewając, a w międzyczasie biegając z instrumentami po krętych schodach Teatru. Od tego czasu regularnie koncertuje na podwórkach, skwerach i w kameralnych salach widowiskowych. Aktorzy i animatorzy, którzy tworzą zespół nawiązują bezpośrednią relację z widzami, szczególnie uśmiechając się do dzieci.

Zespół zagra w składzie:
Natalia Leszczyńska – wokal, akordeon, harmonijka ukulele
Andrzej Bocian – wokal, sakshorn, Konga
Maciej Wróbel – instrumenty perkusyjne
Sebastian Świąder  – wokal, ukulele, skrzypce
Agnieszka Szymańska – wokal, przeszkadzajki

______________________________________________________________

„Wisła Hot 5”

Data: 5 lipca 2019 r. (piątek).
Godz. 19.30.
Miejsce: skwer między budynkami przy ul. Skalbmierska 3 i 4
WSTĘP WOLNY!

Wisła Hot 5  to zespół powstały z warszawskich muzyków specjalizujących się w muzyce swingowej. Liderem zespołu jest angielski wokalista, trębacz i puzonista Mark Shepherd, który przyjechał do Polski 9 lat temu, a entuzjazm i otwartość Polaków oraz wybitny poziom polskich muzyków sprawiły, że postanowił tu pozostać, grać, śpiewać i komponować. Zespół współpracuje na stałe ze szkołą tańca Lindy Hop Swingout.pl. Grupa występowała na licznych festiwalach (m.in. Noc Kultury w Lublinie, Warsaw Street Party) koncertach, czy potańcówkach swingowych (m.in. Potańcówki na Grochowskiej organizowane przez Symfonie Varsovie, Warszawa Singera).

Występują:
Mark Shepherd – wokal, trąbka, puzon
Bartosz Smorągiewicz – klarnet, saksofony
Tadeusz Czechak – banjo
Bartosz Łazarski – kontrabas
Maciej Wojcieszuk – perkusja

______________________________________________________________

"Polski Piach"

Data: 6 lipca 2019 r. (sobota).
Godz. 19.30.
Miejsce: skwer między budynkami przy al. Reymonta 21 a Andersena
WSTĘP WOLNY!

Polski Piach to akustyczny kolektyw artystyczny czerpiący z tradycji pierwszego bluesa i wielodziedzinowego doświadczenia tworzących go artystów, obejmującego, oprócz praktyk ściśle muzycznych, także teatr, sztuki wizualne i improwizację. Bada pokrewieństwo i zasadność upodobnień między piachem wiślanym a piachem Sahary i delty Missisipi.

Skład:
Patryk Zakrocki – mała gitara akustyczna
Piotr Mełech – klarnet basowy
Kuba Falkowski – strąki, kije i walizka perkusyjna
Kasia Rysiak – instalacje artystyczne

______________________________________________________________

"Orkiestra taneczna Bonanza"

Data: 12 lipca 2019 r. (piątek).
Godz. 19.30.
Miejsce: skwer między budynkami przy przy Agorze 8 i 10
WSTĘP WOLNY!

Orkiestra taneczna Bonanza
Od tradycyjnych oberków i polek, przez nowsze fokstroty, tanga, slowfoxy i walce, aż do radiowych przebojów – wszystko to w młodej formule i z dziką energią! Zespół wykonuje tradycyjny repertuar taneczny znany z miejskich dancingów i podmiejskich zabaw połowy XX wieku. Podczas koncertów nie odpuszczą żadnemu tancerzowi nawet połowy obrotu.

Skład:
Zuzanna Zimończyk – trąbka, śpiew
Filip Majerowski – puzon
Paweł Nowicki – baraban, werbel
Jakub Zimończyk – harmonia 3-rzędowa

______________________________________________________________

Čači Vorba

Data: 13 lipca 2019 r. (sobota).
Godz. 19.30.
Miejsce: boisko do koszykówki na tyłach budynku przy ul. Bogusławskiego 20
WSTĘP WOLNY!

Čači Vorba to jedna z najbardziej uhonorowanych za granicą polskich grup folkowych. Specjalizuje się w żywiołowej mieszance muzyki cygańskiej, karpackiej oraz bałkańskiej. Zaskakuje błyskotliwymi połączeniami w stylu „bałkańskiego twista”, czy „rumuńskiego rock’n’rolla”.

Ze swoją charyzmatyczną wokalistką i wirtuozką skrzypiec Marią Natanson, która jako 15-latka porzuciła szkołę muzyczną i rodzinny dom, udając się w góry w poszukiwaniu żywej muzyki cygańskiej i karpackiej, Čači Vorba ma na koncie prawie 300 koncertów w 15 krajach.

Skład zespołu:
Masha Natanson – śpiew, skrzypce, kabakkamane, kemençe, kaşιk, népibrácsa
Rafał Gontarski – akordeon
Piotr Majczyna – gitara, bouzouki, mandola, kobza
Stanisław Siedlaczek – instrumenty perkusyjne
Robert Brzozowski – kontrabas