null

"Dorycka Street Elite" Wystawa fotograficzna w Centrum Inicjatyw Lokalnych

Drukuj otwiera się w nowej karcie

14 grudnia 2007 r. w Centrum Inicjatyw Lokalnych przy ul. Wrzeciono 41 odbyła się wystawa fotograficzna o nazwie "Dorycka Street Elite". Zaprezentowano zdjęcia, które zostały przygotowane przez młodzież zamieszkującą na ul. Doryckiej: Donatę, Daniela i Mariusza. Zdjęcia powstały podczas zajęć prowadzonych przez pedagogów ulicy: Monikę Kielak i Rafała Tymoszuka.

Zadaniem młodzieży było wykonanie i przygotowanie zdjęć oraz organizacja wystawy i znalezienie miejsca, w którym całe przedsięwzięcie mogłoby być zrealizowane. Podstawowym celem projektu była nie tylko prezentacja wykonanych zdjęć, ale przede wszystkim ukazanie różnych ciekawych form spędzania oraz zagospodarowania czasu i oddziaływania na młodzież.

Program Wychowawców Podwórkowych jest realizowany przez Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Bielany od dwóch lat. Jego celem jest zagospodarowanie czasu wolnego dzieciom i młodzieży z Osiedla Wrzeciono. Proponowane zajęcia prowadzą odpowiednio przygotowani pedagodzy. Ich zadaniem jest oferowanie lokalnej młodzieży pomocy i wsparcia w rozwiązywaniu ich problemów osobistych i związanych z psychospołecznym funkcjonowaniem.

Adresaci projektu jako grupa podwyższonego ryzyka są szczególnie zagrożeni wykluczeniem i wszelkiego rodzaju uzależnieniami. Spotkania z pedagogami stanowią dla młodych ludzi alternatywną formę spędzania czasu w przeciwieństwie do tego, co proponuje im „podwórko”. Praca, jaką wykonują pedagodzy ulicy polega na prowadzeniu zajęć w środowisku podopiecznych, bezpośrednio na podwórkach, bez bazy lokalowej.

Wystawa jest jednym z projektów przygotowanych z inicjatywy młodzieży i realizowanych przez pedagogów w ramach programu. Realizacja tego przedsięwzięcia pokazuje, że młodzi ludzie wykazują gotowość do zaangażowania się w różnorodne, akceptowane społecznie działania. Trzeba im tylko dać szansę.

Rafał Tymoszuk