null

"Azja Ekspress" – czyli mała wielka "podróż" dzieci z Przedszkola 422

Drukuj otwiera się w nowej karcie

„Azja Ekspress”– to temat tegorocznego projektu feryjnego Przedszkola 422, związanego z jego przynależnością do Szkół Stowarzyszonych UNESCO.

Przedszkolaki przez kolejne dni ferii swoim pociągiem „wędrowały”  poprzez najciekawsze miejsca i zakątki Azji. Największym zainteresowaniem przedszkolaków cieszyły się takie kraje jak: Chiny, Japonia i Indie. Przedszkolaki wiele uwagi poświęciły również miejscom i obiektom z tego regionu wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. „Wielki Chiński mur” , „Terakotowa Armia”, „Góra Fuji” – święte miejsce Japończyków i źródło artystycznej inspiracji, „Jedwabny szlak” – to tylko niektóre miejsca, które stały się celem „podróży” przedszkolnego pociągu „Azja Ekspress”. Dzieci z zapartym tchem chłonęły wielobarwność Azji: zwyczaje, stroje, smaki i oczywiście muzykę. Przebierały się w japońskie kimona, wąchały hinduskie przyprawy, słuchały azjatyckiej muzyki, przyrządzały sushi i herbatę według japońskiego rytuału, próbowały jeść pałeczkami. W tym czasie powstało wiele prac plastycznych np. chińskie wachlarze, smoki, dzieci próbowały pisać chińskie znaki. Zaangażowali się również rodzice, którzy wzbogacili kolekcje i wystawy w azjatyckie eksponaty. W holu przedszkola powstała też ogromna mapa Azji, na której grupy zaznaczały, jakie miejsca zwiedzają w czasie poszczególnych dni.

Podsumowaniem projektu „Azja Ekspress” była wspólna inscenizacja „Chińskiej bajki”  o szewcu Sun – szi – ho, autorstwa Jana Brzechwy poprzedzona rozstrzygnięciem wewnątrzprzedszkolnego konkursu „Sztuka origami”. Inscenizacja była okazją do wspólnej zabawy, przeżywania, ale też odkrywania morału ukrytego w bajce: „Nawet najlepszy szewc nie może dać z siebie więcej, niż potrafi”.

Realizacja projektu związana była z uczestnictwem Przedszkola 422 w programie Szkół Stowarzyszonych UNESCO. Uczestnictwo w programie Szkół Stowarzyszonych UNESCO łączy się z moralnym zobowiązaniem do podejmowania wszelkich działań promujących kulturę pokoju i wzajemnego międzynarodowego zrozumienia.

Katarzyna Kacperek

img-3273_1.jpg
Zobacz galerię (8 zdjęć)
img-3274.jpg
img-20200211-wa0025_1.jpg
img-20200212-wa0018_1.jpg
img-20200212-wa0048_1.jpg
img-20200214-wa0058.jpg
img-20200214-wa0061.jpg
img-20200214-wa0110.jpg